Az első magyarországi SIGNRACER nyomtató, egy SIGNRACER 3200 RTR a Reál Print Stúdió Kft-nél települt ez év augusztusában. Erről a nyomtatóról kérdeztük Veréczi Tibort, a cég társtulajdonosát. Tibornak több, mit 20 éves szakmai tapasztalata van a szélesformátumú nyomtatással kapcsolatban. Kezei alatt megfordult már szinte az összes piacon lévő márka egy-egy modellje. Ezért is kérdeztük meg néhány hónap elteltével, hogyan értékeli ezt a SIGNRACER beruházást.
Veréczi Tibor és Kovács István beszélgetése:
Miért döntöttél a SIGNRACER mellett?
Ez egy viszonylag könnyű kérdés! Az elmúlt 15-20 évben nagyon sok pénzt költöttünk különböző nyomtatókra. Volt, hogy indokolatlanul nagyon drága nyomtatót vásároltunk, mert hittünk a márka imidzsében, bíztunk a nagyvállalati terméktámogatásban, illetve neve volt a terméknek. Ezért hajlandók voltunk olykor irreálisan sok pénzt kifizetni. Általában ezután jött a fekete leves - tisztelet a kivételnek. Nem elég, hogy nagyon drága volt a nyomtató, de túlzottan drága volt a fenntartás és a festék ár sem úgy alakult, ahogy számoltuk az elején. Legtöbbször az igazi fekete leves a jótállási idő után jött, amikor igazán elszabadultak a szerviz árak vagy esetleg olyan hibák jöttek elő, amiről senki nem tudott semmit mondani és a hiba csak több hét elteltével oldódott meg.
Ezért is döntöttünk évekkel ezelőtt úgy, hogy olyan nyomtatót szeretnénk, ami sem beruházási, sem fenntartási költségeit illetően nem kerül sokba, tehát 3-4 éven belül gond nélkül ki lehet fizetni. Egy ilyen digitális nyomtató tényleges élettartama maximum 6-8 év, a technológiából adódóan gyorsan avul, majdnem olyan gyorsan, mint bármely általános számítástechnikai eszköz. Mire kifizeti egy cég a lízinget, már csak „vas” áron lehet eladni ezeket gépeket.
Ragaszkodtunk az európai, de leginkább magyarországi szervizhez, természetesen legyen jó a festék ára, hogy pénzt is lehessen vele termelni és legyen robosztus, alkalmas az ipari termelésre.
SIGNRACER tekercses UV-nyomtató
Mindezeket figyelembe véve jött képbe a SIGNRACER. A magyarországi szupportot az Eurojet biztosítja, akik már többször bizonyítottak nálunk, mindig rendelkezésre állnak és nem szaladnak el, ha gond van. A festék ár - az általunk használt mennyiségek tekintetében - nagyon kedvező. Az, hogy van európai szupportja a gépcsaládnak (svájci, illetve német eredetű) az nagyon rendben van. Jó megtapasztalni, hogy a gyártó nem az alkatrész árakból akar meggazdagodni. Ha muszáj negatívumot is említeni, ami miatt kicsit aggódhatunk - de azt az idő eldönti - az a nyomtatófejek várható élettartama, amiről nincs tapasztalatunk és az áruk is csípős. De információink szerint, illetve piaci hírek alapján ez az egyik legjobb ipari nyomtatófej, ezért bízunk benne, hogy tényleg olyan hosszú ideig működnek majd, mint amire számítunk. Az is igaz, hogy ezek a Kyocera fejek magasan a legjobb minőséget képviselik a maguk 4 pl-es cseppméretével! Fontos szempont volt, hogy egy ilyen robosztus, ipari nyomtatóban olyan fejek legyenek, amik követik a kor elvárásait és a lehető legfinomabb raszterpontokat tudják lerakni.
Milyen alapanyagokra használjátok a SIGNRACER-t? Milyen munkákat nyomtattok vele?
Nálunk a gépek nagyon nagy terhelést kapnak. Havi szinten olyan 10-20e négyzetmétert nyomtatunk, ami azt is jelenti, hogy a SIGNRACER 3 – 5 000 négyzetmétert nyomtat és ezt a terhelést bírnia kell napi 2-3 műszakban megállás nélkül. Ehhez biztosan szükséges a robosztus szerkezeti kialakítás.
Jellemzően nagy méretű, nagy szélességű tekercseket nyomtatunk, 3,2 méter szélességben. Főleg műanyag textileket használunk ezen a gépen, DecoFlex, Hey-Lux és Berger Samba anyagokat, természetesen sok PVC banner mellett. De mást is szépen nyomtat, nyomtatunk vele papírt, backlit filmet is. Szinte mindenre tudunk nyomtatni ezzel a géppel, ami a mi szortimentünkben megtalálható. Amit biztosan nem szerencsés vele nyomtatni a technológia mivoltából adódóan az a 3D autógrafika vinyl és a perforált ablakfólia, ezek más gépeken készülnek nálunk.
Hogyan váltotta be a nyomtató a hozzá fűzött reményeket?
A gépet augusztus végén helyezte üzembe az Eurojet, az üzembe helyezés viszonylag egyszerűen és simán ment. Az ezt követő héten elkészítettük az egyes anyagok kalibrációját, miközben már éles munkák is lejöttek a gépről. A kalibráció óta eltelt 2 hónapban több, mint 7 - 8 000 négyzetméter jött ki a gépből gond nélkül, ezalatt az idő alatt műszaki problémával nem találkoztunk. A sebesség, nos az ígért sebesség mindig nagy kérdés: Hogy mi van a papíron és mi van a valóságban. Ebben az esetben ezek nagyságrendileg rendben vannak, mert ezt a gépet úgy vettük, hogy 40 m2/óra sebességgel tud majd termelni teljes szélességben. Ezt teljesen igaz, mi 44-48 m2/óra sebességgel tudunk vele nyomtatni! Backlit esetén ez a szám 25-28 m2/óra.
Ügyfeleitek hogyan fogadták a változást, hisz egy merőben más technológiáról váltottatok erre?
Az ügyfelek részéről a fogadtatás annyira kellemes volt, hogy szinte észre se vették a váltást. A színekkel nagyon elégedettek. A kopásállósága, kitörésállósága sokkal jobb, mint bármelyik eddigi technológiánknak, mert nagyon jó a festék tapadása. A konfekcionáló üzemünk üdvözölte ezt a technológiát, mert ez alatt a feldolgozott 7 000 m2 alatt egyetlen egyszer sem volt probléma a nyomattal, nem tört a festék vagy sérült a nyomat. Jól hegeszthető, varrható a nyomat. Átvilágítható anyagoknál keletkező sérülések esetén tapasztalható márványosodás csak a legérzékenyebb anyagoknál látható, de ott is sokkal enyhébben, mint eddig.
SIGNRACER síkágyas UV nyomtató
Nem féltél elsőnek lenni? Nem tartottál attól, hogy te leszel az első magyarországi SIGNRACER üzemeltető?
De, volt bennünk egy kis félsz, bár nem túl nagy. Köztudott, hogy ez a gép kooprodukcióban készül, ázsiai alapokon nyugszik, amit Svájcban fejeznek be. De van kommunikáció az európai részleggel, utol lehet érni őket, segítenek, támogatnak a magyar szupporttal közösen. Sokkal emberközelibb a támogatási rendszer, mint egy nagyvállalatnál, ahol sokszor szőnyeg alá söprik a közép-kelet európai ügyfelek problémáit.
Vennél-e újból SIGNRACER nyomtatót?
Igen, hisz ez igazából már meg is történt. A Reál Print megrendelte a második SIGNRACER nyomtatóját. Lehet, hogy sokaknak furcsa, hogy pontosan ugyanolyan nyomtatót rendeltünk, mint az előző, de ez a mi jól bevált filozófiánk. Mert akármennyire jó minőségűek is ezek a gépek, de nagyritkán elfordulhat egy leállás, akár csak egy kopó alkatrész miatt is, illetve nagyon fontos az átjárhatóság. Amikor elkezdünk egy munkát az egyiken és ha abból jelentős mennyiség van rövid határidővel, akkor folytatni tudjuk a másikon is, így egyszerre tudjuk járatni a két nyomtatót fej-fej mellett. Ez nagyon rugalmassá tudja tenni a napjainkat azzal is, hogy egyfajta kellékanyagot tartunk a két géphez, ugyanazokat a RIP-eket használjuk, illetve az embereknek két egyforma nyomtatót kell használni. Ezzel a két géppel jelentősen növelni tudtuk kapacitásunkat, illetve a rugalmasságunkat.
További információkért fordulj bizalommal személyes kapcsolattartódhoz. Ha pedig szeretnéd gépeinket személyesen megnézni, kipróbálni, feltenni kérdéseidet kérj demo időpontot!
Sikeres kivitelezést kívánunk,
Az EuroJet csapata